Emlékszel még az Alphaville 80-as évekbeli nagy slágerére, a Forever Youngra? (40-esek előnyben :)) Persze, akkoriban – lévén kb. 10 éves 🙂 – még bőven nem érdekelt az “örök fiatalság” kérdése, meg amúgy a dal szövegét sem értettem – de az idők változnak … A szöveget értem, a fiatalság utáni vágy pedig akkor szokott megerősödni az emberben, amikor az végleg elillanni látszik. Márpedig ez elég hamar és nagyon észrevétlenül el tud érkezni … De mondják, hogy a remény hal meg utoljára ;)! Ha nem is maradsz huszonéves, az igenis lehetséges, hogy fittebb légy és jobban érezd magad a bőrödben akár 40-50 fölött, mint 20 évesen! Mi több, hogy jobban is nézz ki 😉 …
Na de hogyan???
Egyszerűbben, mint gondolnád! Tested biológiai életkora ugyanis közel nem egyenes arányban halad naptári koroddal! Biológiai életkor tekintetében lehetsz sokkal fiatalabb, de – vigyázat! – öregebb is éveid számánál!
Igen, van benne genetikai hajlam is, de most koncentráljunk arra, amit Te tehetsz azért, hogy tested-lelked-szellemed megőrizhesse frissességét, fiatalságát – és így akárhány évesen is minőségi életet élhess! Ez pedig – yes! – az életmódoddal van összefüggésben és az alábbi 7 pontban összefoglalható:
Mozogj a hét 6 napján – életed végéig!
Ez lehet, hogy most brutálisan keménynek tűnik Számodra, de kezdd el … Közel nem arról van szó, hogy minden nap 1 óra időtartamban, végkimerülésig sportolj! Kezdd el ésszel, és fokozatosan emeld az adagokat! Egy nap arra ébredsz, hogyha nem tennéd, hiányozna …
a.) Ebből heti 4x végezz pulzus kontrollált kardioedzést!
Ha nem kenyered a futás, akkor ne fuss! Találd meg azt a mozgásformát, ami közel áll a szívedhez: pl. ússz, tempós sétálj, bringázz, túrázz, lovagolj … teljesen mindegy, csak csináld! Ez adja meg az alapot a jó állóképességhez, ettől fogod tudni “végigcsinálni” a napokat úgy, hogy nem leszel “dögfáradt” minden áldott nap végére …
Azért tartsd be a fokozatosság elvét, különösen, ha ezer éve sportoltál utoljára …b.) Hetente 2 alkalommal pedig – minimum! – Pilatesezz!
A Pilates a saját testsúlyod mozgatásával járó, funkcionális mozgásforma, amely nem csak az ízületeid használja úgy, mint a hétköznapokon, hanem izomzatod erőssé és ruganyossá teszi! Vagyis lazán fogod tudni mozgatni a saját tested súlyát a mindennapokban is.
Joseph Pilates szerint csak annyi idős vagy, amennyire a gerinced ruganyos! A dinamikus, lendületes hétköznapi mozgás alapfeltétele, hogy a gerinced erős és hajlékony legyen! Erre való a Pilates 🙂 …Fogyassz egészséges ételeket!
Nagyon nézd meg, mit eszel meg és milyen alapanyagokból! Mondjuk a gyors éttermi “szemét” kaját nyugodtan felejtsd el. Az a legjobb, ha Te készíted az ételt, amit elfogyasztasz – úgy legalább biztos lehetsz benne, hogy csak az van benne, amit Te beleraktál 😉 …
Költs kevesebbet, mint amennyit keresel!
Kérdezheted, hogy mi köze ennek a fiatalsághoz??! Gondold csak végig: ha folyamatosan túlköltekezel, az állandó stressz alá helyezi az idegrendszered, hogy honnan fogod előteremteni a tartozásod fedezetét! Márpedig a konstans aggódás, a negatív stressz megrövidíti a DNS végét lezáró telomer “kupakot”, vagyis egyértelműen öregíti a szervezeted. Hogy az idegrendszerre gyakorolt hatását már ne is említsem! Szóval, felszabadító tud lenni, ha az ember kevesebbet költ, mint amennyit keres …
Törd a fejed!
Használd, tréningezd az agyad! Az agy vér-és oxigén ellátásában megint csak a rendszeres testmozgás játszik fontos szerepet, mind emellett nem árt, ha “töröd a fejed” és folyamatosan használatban tartod a memóriád! Fejts keresztrejtvényt, tanulj verseket, memoritereket, vagy akár belekezdhetsz egy új nyelvbe is! Ugye, nem azt akarod mondani, hogy az merült fel benned, “ennyi idősen már minek” ??! Hát azért, hogy szellemileg is ép és friss maradj, hogy ne felejtsd el a főneveket (ugye?) és elkerüljön a demencia, meg az Alzheimer, meg a ki-tudja-milyen-csúnya betegségek! Nem megéri kicsit dolgozni érte???
Maradj nyitott a világra és érdeklődj!
Milyen egy gyermek? Folyton kérdez! (hajajj, az embert néha a világból űzi ki a rengeteg kérdéssel! Tudom, van belőlük három – már hogy gyerekből 🙂 …) Próbáld megőrizni énednek ezt a szeletkéjét: a világra folyton nyitott, újat felfedezni vágyó, kíváncsi gyerekét. És egyből színesedik körülötted az élet. Ugyan ki mondja meg, hogy csak azért mert elmúltál X éves, nem vághatsz bele valami újba? Nem próbálhatod ki a vadvizi evezést, vagy a patchwork készítést? Én pl. a Nagylányom unszolására, 39 éves fejjel ültem lóra – és járok rendszeresen lovagolni úgy, hogy tulajdonképp félek a lovaktól és minden alkalommal le kell győznöm magam, hogy felüljek (fent már jól vagyok :))
Szóval, a felfedező kedv sem kor függvénye …Nosce Te Ipsum! – a világnak Te is része vagy! Mennyi bosszúságot, félreértést, haragot, negatív energiát tudnál megspórolni azzal, ha mások “megjavítása”, megváltoztatása helyett a fókuszt kintről bentre helyeznéd – és azzal az eggyel foglalkoznál, aki felett TÉNYLEG hatalmad van – ez pedig TE vagy :)! Ehhez viszont kellő önismeretre van szükség. Az önismeret nem olyan dolog, ami vagy van, vagy nincs – az élet (szerintem) egy önismereti utazás, amelynek során lépésről-lépésre hántod le a hagyma rétegeit és jutsz el lelked legmélyéig. Na ha valamihez, ehhez aztán kell a nyitottság :)!
Mert a mélyben olyanokra is rátalálhatsz, ami nem feltétlenül tetszik … de a változás csakis a tudatosítás után kezdődhet el. S ha Te változol, szépen-lassan a világ is elkezd változni körülötted 🙂 …Teremts kapcsolatokat, tartozz közösségekhez – köteleződj el!
Észrevetted, hogy nyugdíjazás után a legtöbb ember körül szépen “elfogynak” a többiek? Elszigetelődés, bezártság, magány … Mindez a társas emberi lény jólléte ellen hat – és halálos lehet! Épp ezért, ismerkedj! Szerezz új barátokat, ismerősöket! Járj énekkarba, tánc klubba, olvasókörbe, gyülekezetbe, Téged érdeklő előadásokra … Ágipilates táborokba 🙂 … A közösség ereje a kritikus időszakokban is megtartja az embert.
Aludj eleget!
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő mennyiségű alvás fontosságát! Na de mégis mennyi az a megfelelő mennyiség? Az egyénileg nagyon változó lehet. Nálam 9-10 óra 🙂 … (de én imádok aludni – és szükségem is van ennyire, különben “harapok”) Az idő előrehaladtával megváltozik a bioritmus. Előfordulhat, hogy az éjszakai alvásmennyiség csökken és időben eltolódik: korai lefekvést viszonylag kora reggeli ébredés követ és szükségessé válhat a délutáni pihenés (mint az oviban).
S mi van, ha Te most még távolinak tartod Magadra nézve ezt a dolgot annyira, hogy el is hessegeted Magadtól a napi testmozgás és a másik 6 pont gondolatát? Ne tedd! És nem csak azért, mert az idő repül, hanem leginkább azért, mert minél előbb belekezdesz, annál könnyebb lesz alkalmaznod ezt a 7 szabályt Magadra, amire odaérsz, hogy már muszáj lenne :)!
(A cikkhez felhasznált forrás: Chris Crowley-Henry S. Lodge: Minden évvel fiatalabb)