Forma-Tervező: Győzelem a narancsbőr felett…

Milyen igazságtalan az élet! Míg a kisbabák gödröcskés, hurkás kis combja és popsija imádnivalóan édes, ugyanez nem mondható el a egy női comb, vagy csípő felnőttkori “gödröcskékről”! Sőt, mi több: utáljuk, ha észrevesszük magunkon és néha kicsit kétségbe is esünk (hát nincs elég bajom??? most még narancsbőröm is “nőtt”?) OK, a narancsbőr valóban nem esztétikus, de ez “csak” a kisebb probléma! Kialakulása valamit jelez – méghozzá zavart az anyagcserében és a hormonháztartás egyensúlyában. Ám pánikra semmi ok, most körüljárjuk ezt a fránya narancsbőr témakört – mi is ez, mért alakul ki, meg egyáltalán, hogy képzeli, hogy pont Rajtad??? – és akciótervet készítünk, hogyan bánj el vele!

Téged is érint? Ne aggódj, nem vagy vele egyedül!

Nagy tévedés azt gondolni, hogy a narancsbőr csak az idősödő, túlsúlyos hölgyek comb-far-csípő tájékon megjelenő “privilégiuma”, hisz manapság a fejlett – “jóléti” – országokban minden harmadik-negyedik nőnél előfordul! Egyes statisztikák szerint – amit én egy kicsit túlzásnak tartok, bár ki tudja? – a nők 95%-a érintett kisebb-nagyobb mértékben a probléma által. Sőt, ha ez kicsit vigasztal :-), egyre több pasi is rémülten konstatálja a tényt, hogy ami úgy “fodrozódik” rajta, az bizony nem az izma! Még csak nem is a kortól függ, hogy mikor lesz valaki narancsbőrös, sokkal inkább az életmód, a táplálkozási szokások, valamint hormonális változások befolyásolják e nemkívánatos “vendég” megjelenését. Ezért alakul ki gyakran pl. serdülőkorban, babavárás idején, fogamzásgátló tabletták szedésének “mellékhatásaként”, avagy a változókor beköszöntével. S bár az is vitathatatlan tény, hogy a túlsúly nem kedvez neki, mégis néha teljesen normális testsúlyú nőknél is kialakulhat :-(…

Miért, oh, mondd, miért?

A bőr tested legnagyobb szerve, amely egész szervezeted működését tükrözi. Ha kipihent, kiegyensúlyozott vagy, teljesen másként fest arcbőröd is a tükörben, mint akkor, amikor éppen “megjött” és 2 napot éjszakába nyúlóan túlóráztál a munkahelyeden.Vagyis, ha bárhol “zavar” keletkezik a szervezetedben, azt bőröd állaga egyből megmutatja – és nem csak az arcodon. Mi okozza a narancsbőrt és honnan is dudorodnak elő ezek a kis izék pontosan ???

A bőr 3 fő rétegből áll: legfelül található a hámréteg (ez a “bőröd”, amit látsz), alatta egy rugalmatlan rostokból álló kötőszöveti réteg – az irha; legalul pedig a a zsírréteg – vagyis a bőralja. A középső, vagyis kötőszöveti réteg rugalmatlan rostjai a bőrfelszín és a mély szövetréteg, a bőralja között húzódnak, ez utóbbiba erősen beágyazódva. Hízás során a zsírsejtek mérete megnő, a körülöttük lévő kötőszöveti rostoké viszont nem (hisz azok rugalmatlanok!), így a lerakódó zsír csak egy irányban, a bőr felé kidudorodva tud terjeszkedni. Mivel azonban a rostok “behúzzák” a bőrt, így kialakul a jellegzetes, gödröcskés felület, ami a cellulitiszt jellemzi!

A cellulit tehát nem más, mint felfúvódott zsírsejt, a belsejében “pangó” salakanyagokkal, amelyek az anyagcsere végtermékei. De miért pang a salakanyag? Mért nem választódik ki?

Az ember vérkeringése mellett a nyirokkeringése is rendkívül fontos, hisz feladata a sejtekből a salakanyagok elszállítása. Csakhogy, sajnos, a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás, a nem megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása mind hozzájárulnak a keringés lelassulásához, aminek következménye, hogy az anyagcsere végtermékek nem, vagy nem olyan mértékben ürülnek ki a szervezetből, ahogy kéne!

Ráadásul a felduzzadt, a kötőszöveti rostok “halászhálójának” fogságában vergődő, ám kitüremkedni vágyó zsírsejtek a szövetekben túlnyomást okozhatnak, amely amellett, hogy fájdalmas, nyirokpangáshoz vezethet! Ezért érződik a narancsbőrös bőrfelszín hidegnek, durva tapintásúnak és egyenetlennek. Alig van benne keringés!!! Ami – amellett ( ahogy azt már meg is tárgyaltuk ) hogy ronda – értágulathoz, vagy egyéb érkárosodáshoz vezethet!

Ha még eddig nem tetted, mostanra remélem megutáltad annyira ezeket a felfuvalkodott zsírsejteket, hogy frontális támadásba lendülj ellenük (ha érint a probléma; ha meg nem, legalább tudod, hogyan kerülheted el :-))!

Akcióterv cellulitisz ellen…

Minden, ami serkenti a vér-és nyirokkeringést, javítja az izomtónust, építi az izomszövetet és segíti a szervezet méregtelenítő/salaktalanító folyamatait, pozitív irányba befolyásolja a narancsbőr állagát!
Nézzük, mit tégy – pontról pontra:

  • ha még nem késő, helyezz hangsúlyt a megelőzésre: testsúlyod igyekezz az ideális szinten tartani és vigyázz a gyorsan felugró kilókkal!
  • mozogj rendszeresen: heti 3-4 alkalom Pilates, s ha van rá időd, tempós séta a szabadban (fél- 3/4 óra, vagy egy kis kirándulás formájában) A Kezdő DVD-m has-farszobrász blokkjai, és a Kardio DVD Reformer matrac programja pontosan a narancsbőr által leginkább érintett területek keringését pörgeti fel :-)!
  • igyál sok ásványvizet (egyáltalán: IGYÁL! A nők hajlamosak nem inni – elfelejtkeznek róla! Ha már szomjas vagy, az régen rossz! Akkor már dehidratált állapotban vagy! Akkor is igyál, amikor nem vagy szomjas!!!) Legyen melletted egy 1,5 literes ásványvizes palack és a nap végére azt feltétlenül ürítsd ki! Azért mellé még jöhet 1-1 csésze tea vagy hozzáadott cukormentes rostos lé… Napi kb. 2,5 l folyadékkal sokat tehetsz a salakanyagok eltávolítása érdekében!
  • ne ülj, vagy állj sokat egy helyben!
  • ha kávés, vagy teás vagy, csökkentsd a koffein bevitelt :-(!
  • segíthetnek még a gyógyteák, illetve a keringést javító masszázsok (nem kell feltétlenül masszőrben gondolkodni; az is jó, ha veszel egy lufa szivacsot és zuhanyzás közben / után jó alaposan átdörzsölöd vele a tested + ha bírod a hidegebb vizet, a váltott zuhanyzás (meleg-hideg vizes) nagyon jót tesz)!
  • tudom, tudom, megint jövök itt ezzel az egészséges táplálkozással, de mi is legyen az, amit ha megeszel, a nap végén nyugodtan hajthatod álomra a fejed, hogy “egészségesen táplálkoztál”??? Nos, a kávé (ez sajna engem is érzékenyen érint :-(), a csoki, a sör, a fehér liszt és a belőle készült cuccok, a hús (különösen rántva), a kolbász, az étolaj és bármely sült kaja (pl. krumpli) nem ilyen!!! Ellenben a zöldség – gyümölcs napi 5x, az ásványvíz, a rostos levek és gyógyteák igen!!! Fogyaszd őket szeretettel! Konyhatechnikai eljárások közül részesítsd előnyben a grillezést, pékáruknál pedig a teljes kiőrlésű lisztből készült finomságokat…

Lehet, hogy ez az egész így most kicsit ijesztően hangzik (túl sok mindent kéne megváltoztatnod Magad körül, ami bizony “áldozatot” követelhet…), de elhatározás kérdése az egész! Nem azt mondtam, hogy azonnal valósíts meg mindent, csak megkíséreltem néhány tippet adni, amely “győzelemre” vihet a narancsbőrrel szembeni küzdelemben :-)! Vezesd be őket akár egyenként, hétről/hétre, míg minddel végzel – és kíváncsian várom a leveled a változásról!

Olvastam valahol egy jó kis idézetet – szégyen, de már nem emlészem, kitől – amely így hangzott: “Az egyetlen hely, ahol az eredmény megelőzi a munkát, az a szótár ” :-))) Ellenben, ahol van munka, ott az eredmény sem maradhat el! Tudom. És drukkolok…

Ha szeretnél belenézni a “narancsbőr-eltüntető” Pilates gyakorlatokba, gyere és kukkants bele a Téged érdeklő DVD-be!  Amennyiben pedig hasznosnak tartottad ezt az írást, iratkozz fel a blog értesítőre és oszd meg Barátnőiddel, hátha nekik is segít :)!

Még ezek is érdekelhetnek

Keresés

2 Responses

  1. Kedves Ági! Évek óta tornázom ” veled”, igaz néha kihagyok néhány hetet. Elmúltam 50 és a lábam olyan rémes narancsbőr állagú, hogy ránézni se szeretek. Szerinted lehet még komolyan segíteni ebben a korban vagy fogadjam el? A pilates ágyon végzett gyakorlatok szőnyegen is használnak? Köszönöm válaszod. Mariann

    1. Kedves Mariann,

      Örülök, hogy életed részévé tetted a Pilatest és köszönöm, hogy velem tornázol :)!
      Narancsbőr: sajnos, genetikai tényezők is befolyásolják a narancsbőr kialakulását! Ha örökletesen lazább a kötőszöveted, az ellen nem sok minden tehető, de amit lehet (és ami a cikkben le van írva) azt tedd meg! Bele ne törődj és soha ne add fel :)! Pluszban próbáld ki a vákuummasszázst, hátha az segít …

      Igen, a Pilates gépen (Reformeren) végzett gyakorlatok a matracon végezve is hatásosak! Jó gyakorlást és sok sikert a narancsbőrrel szemben!

      Szeretettel: Ági

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük