Ti kértétek, hogy beszéljünk róla – én pedig szeretem teljesíteni a kéréseiteket :)! Pláne, hogy nemrégiben – amikor június elején Miamiban, a Pilates Empowerment Summiton jártam – részt vettem Kathy Corey erre vonatkozó workshopján, ahol kicsit jobban belemélyedtünk a témába. Hogy miről is van szó? Igen, ez a gerincferdülés. Amely nagyon sok embert érint és az ülő, mozgásszegény életmódnak köszönhetően már a kiskamaszok között is “népbetegségnek” számít. S ha már gyerekekről van szó, ezzel kapcsolatban egy friss, személyes élményemet szeretném megosztani Veled …
Július elején önkéntes segítőként vettem részt – nem mondom, hogy dolgoztam, mert annyira élveztem, hogy inkább játék volt, mint munka – a dömösi Biblia Centrum angol gyermektáborában. Amellett, hogy fordítói tevékenységet láttam el, tartottam Pilates órát is (méghozzá angolul, mert néhány wales-i munkatárs is szerette volna kipróbálni , nahát! :)) – és a hét közepi sportversenyek kitalálása és megszervezése is az én felelősségem volt.
Eljött a szerda – vele a sor-és váltóversenyek! Biztos emlékszel, ilyen jellegű feladatokat testnevelés órán Te is biztosan csináltál 😉 … Az egyik állomáson “talicskázás” volt a játék lényege: tudod, amikor az egyik versenyző megfogja a csapattársa bokáját, aki kézen halad előre, amíg egy akadály megkerülése után visszaér a saját Csapatához. S ekkor jött a döbbenet számomra: a gyerekek 90% semmi törzsizomzattal nem rendelkezett (jó, ez költői túlzás – mondjuk inkább úgy, hogy nagyon gyenge volt a törzsizmuk)!
Lígtek-lógtak a talaj felé – nem győztem korrigálni őket, hogy “rendesen” tartsák magukat. Csak úgy pattogtak az “utasítások”: húzd be a hasad, feszítsd meg a feneked, told ki magad a karjaiddal a talajból … stb. Mert ez “gáz”. Nemcsak azért, mert egy kiskamasz gyereknek ennél sokkal erősebbnek kéne lennie, de azért is, mert ha ilyen törzs-és gerinctartó izomzattal rendelkezik, szinte programozva van nála a gerincferdülés lehetősége!
Valahogy úgy emlékszem – persze, lehet, hogy nincs igazam – hogy mi jobb kondiban voltunk. Igaz, hogy én a 70-es évek elején születtem 🙂 – s arra a korra az volt a jellemző, hogy a gyerekek naphosszat kint játszottak, fociztak, fogócskáztak, a lányok gumiztak, a fiúk fára másztak (meg néhány lány is, köztük velem :D) … de az nem OK, hogy a mostani kamaszok, akik rengeteget számítógépeznek, tableteznek, nyomogatják a kütyüjeiket, ilyen izomzattal lépjenen be a felnőtt korba! Szerinted milyen jövő vár ott rájuk, mondjuk a tartásuk és a gerincük egészsége szempontjából??? Na ugye!
Az alábbi videóban – amely a “Jövőre fiatalabb! Program, a 40 feletti Nők mozgásprogramjának részeként – a Csapatnak szóló júliusi FB élő adás rögzített változata, megpróbáltam összefoglalni a legfontosabb információkat a scoliosissal (=gerincferdüléssel) kapcsolatban!
Ha Téged, vagy bármely családtagod, ismerősöd érinti a téma, feltétlenül nézd meg 🙂 – a hossza kb. 25 perc, de ennyi időráfordítást tán megér, hogy képben légy a gerincferdüléssel és annak kezelési lehetőségeivel kapcsolatban.
S hogy milyen témákat érintek a videóban? Csak egy gyors összefoglalás, hogy lásd, tényleg megéri végighallgatni (nézni :)):
- Mi is a gerincferdülés pontosan? Itt beszélek a gerinc normál görbületeiről is … csak hogy tudd, mikortól “nem normális” 🙂
- Mikor beszélhetünk gerincferdülésről?
- Milyen fajtái vannak? (funkcionális, struktúrális)
- Milyen típusait különböztetjük meg? (C-görbe, S-görbe)
- Milyen súlyossági fokozatokat különböztethetünk meg és melyikkel mi a teendő? (enyhe, középsúlyos, súlyos)
Scolio-meter – egy ügyes kis szerkezet, amellyel megmérheted a gerincferdülés mértékét … |
- Kiket érint általában és mikor alakul ki? (nagyon figyelj, ha 9-14 év közötti gyermeked van, mert kialakulása ilyenkor a leggyakoribb és az érintettek 70%-a lány!)
- Szülőként, nagyszülőként mi a Te felelősséged? (lévén a szűrőrendszer nem működik a legjobban, így ez elég tetemes)
- Hogyan lehet megelőzni – mit tehetünk, hogy ne alakuljon ki? Ha már kialakult, hogyan lehet segíteni rajta?
- Hogyan lehet megnézni, hogy valakinek van-e gerincferdülése? (Adam-teszt) Ezt meg is mutatom 😉 …
- Miért extra hatékony a Pilates a gerincferdülés kezelésében, hogyan javítják a Pilates gyakorlatok azt?
Amikor a 70 év feletti klasszikus Pilates mestertréner Kathy Corey, aki táncosként és 30%-nál nagyobb gerincferdüléssel indult (ami már középsúlyos és fűző viselését igényli) elmeséli neked, hogy a Pilates mozgásrendszer segítségével az elmúlt évtizedek rendszeres gyakorlásának eredményeképp a gerincferdülése 10% alá került és bármit megcsinál a gépeken (a saját szememmel láttam!), az azért elég impresszív!
Kathy Corey-val Miamiban, a Scoliosis workshopon … | Hattyú a Reformeren – remek gyakorlat gerincferdülés ellen |
Úgyhogy semmiképp NE csüggedj, ha esetleg Neked is az van – hisz a Pilates – a scoliosis súlyosságától függően – mindenképp hozzájárul a hatékony terápiához, a rehabilitációhoz és az erős törzsizomzat megteremtéséhez.
Ha van olyan Barátod, Ismerősöd, aki számára ez a cikk és /vagy a videó hasznos lehet, kérlek, oszd meg vele ezt a bejegyzést! Sokat segíthetsz vele. Hálás köszönetem!
Ha pedig Te mindenképp meg akarod erősíteni a gerinctartó izmaid – elölről és hátulról is – ezt az online Programot ajánlom szíves figyelmedbe. Direkt ebből a célból állítottam össze Neked :)!
Érdekel a Macskanő Gerinc Program!
Puszi: Ági