2004. óta tanítom a Pilatest. És 2008. óta képezem a hazai klasszikus Pilates edzőket, az amerikai Peak Pilates rendszere szerint, amely a világon az egyik legelismertebb képzési program. Ebben a minőségemben – és emberként is – úgy érzem, reflektálnom kell néhány, a Pilatesszel kapcsolatban kishazánkban zajló jelenségre.

Bár a tendencia megfigyelhető külföldön is … sőt, onnan indult!

Újra divat- méghozzá hatalmas …

Biztosan Te is észrevetted, hogy a Pilates reneszánszát éli napjainkban. Gombamód szaporodnak a „Pilates Reformer” stúdiók. Aminek egyrészt lehet örülni. Joe bácsi – akinek az volt az álma, hogy 1x majd New York minden háztömbjének sarkán legalább egy Contrology stúdió kínálja a szolgáltatásait – is ezt tenné. Vagy mégsem …?

Mert amikor valami trendivé, hirtelen nagy divattá válik, azonnal mindenkit elkezd érdekelni! Egyszeriben mindenki „Reformer-pilates” edző akar lenni … (ami amúgy egy nem létező hivatás :)) S boldog-boldogtalan a szakmába áramlik (ez más szakmák esetén ugyanígy megfigyelhető, nincsenek illúzióim) – olyan is, akit nem a Módszerben való hite, az elköteleződés, vagy a segítő szándék, hanem egyéb tényezők vonzanak oda. Szerintem tudod, miről beszélek …

Az oktatókat képező piac pedig elkezdi kiszolgálni őket – gyors és olcsó tanfolyamokkal. Amolyan 3 naposakkal. S az itt képzett „oktatók” – nyilván tisztelet a kivételnek – a Férjem szóhasználatával élve „tudástól nem gátolt bátorsággal” kezdenek el működni és nyitják meg reformer stúdiójukat …

A kérdésem csak annyi: elmennél egy olyan ügyvédhez, aki az 1. szemeszter után, az egyetemet otthagyva kezdi meg ügyvédi működését? Vagy – hogy érzékeltessem a helyzet komolyságát – egy olyan agysebészhez, aki gyorstalpalón végezte az orvosi egyetemet? (ha lenne ilyen …)

Két friss élményem is van fentiekkel kapcsolatban

Egy kedves ismerősömmel – akivel amúgy évek óta jóban vagyok, bár a kapcsolatunk nem nevezhető túl mélynek, azt mindenesetre tudta rólam, hogy a Pilates területén tevékenykedem – telefonon beszélgetünk épp, amikor valahogy kiderül számára, hogy én edzőket is képezek. Óóó, de sajnálja, hogy nem tudta ezt előbb – mert akkor lehet, hogy hozzám jött volna 🙂Épp most iratkozott be reformeres tanfolyamra egy másik helyen … és hát, nem biztos benne, hogy azt kapja, amit kapnia kellene! De miért is nem jöttem fel a Google-ben, amikor rákeresett, hogy „reformer képzés”? – kérdi. Azért nem, mert olyat én nem tartok. – válaszolom. Mert J. Pilates rendszert alkotott – rendszerben is gondolkodott … és abban tanította a Vendégeit.

A mi képzésünk neve: Peak Pilates Comprehensive (Peak Pilates Átfogó képzés). Benne a Reformer, a Cadillac, a hordók, a pilates székek, a ped-o-pul, a lábkorrektor … és még sorolhatnám.

Meghívtam egy edzésre az Ismerősöm, hogy próbálja ki, nálunk milyen is egy privát óra. Szóhoz sem jutott … elmondása szerint az, amit ők tanulnak, “kicsit” más: ilyet nyomokban sem tartalmaz. Megmutatta a jegyzetét is. Inkább no comment …

A másik tulajdonképpen nem is az én élményem. Az épp teltházzal zajló edzőképző tanfolyamunk Résztvevőinek chat csoportjába írta be az egyik Tanulónk:

„Tegnap megismerkedtem egy lánnyal, gyorsan megvolt a közös téma, mert szeptemberben szerzett Pilates oktatói képesítést, és pár héten belül nyitja a stúdióját. Mondtam neki, én is hasonlóban gondolkodom. De a reformer mellett matracos órákat is szeretnék majd tartani, személyes és csoportos órákat is. Meghökkentett a válasza, mert soha nem próbálta a matrac gyakorlatokat, egyáltalán nem is ismeri azokat. Őt csak a reformer érdekli. „X” Pilates tanfolyamot végzett. („X” helyén az oktató intézmény – kivettem, mert nem lényeg … a jelenség a fontos) Mondtam neki, az eredeti amerikai Joseph Pilates féle tanfolyamot végzem. Azt mondta, „X” is az… A Peak-ről nem hallott. Ennyiben maradtunk.”

Hogy miért sajnálatos mindaz, ami történik?

Egyrészt azért, mert az emberek, ha bemennek egy olyan „reformer stúdióba”, ahol instant „Pilates oktatók” tanítják azokat a gyakorlatokat, amelyek nyomokban sem tartalmaznak Pilatest, olyasmiről alakítanak ki véleményt – lehet, hogy nem túl kedvezőt – aminek köze sincs ahhoz, mint aminek mondják …!

Másrészt, (sérülés)veszélyes is lehet. Csoportos reformer órát tartani, pláne 4-5 gépen, egyáltalán nem könnyű!

A mozgásrendszer, a gép, a Vendég testének mély ismerete ÉS sok tapasztalat szükségeltetik hozzá.

S hogy ennek nem örülne Joe bácsi, azt viszont bizton állíthatom! Vasszigorral és a Tanítványai elé igen magas minőségi követelményeket állítva volt csak hajlandó átadni a Módszert már anno a kortársainak is (akiket amúgy The Elders néven ismer a szakma).

Ismerve Őt, a „felhigított reformer-Pilatest” – kikérné magának … 😊

Ezért kérlek, részben önvédelemből, részben a Joseph Pilates emléke előtti tiszteletadásból, ha elmész egy reformeres terembe, nyugodtan kérdezd meg, hol végzett az oktató és hány óra gyakorlattal kezdett bele a tanításba. 200 órás képzés alatt – na, jó, ha csak reformer, mondjuk 100 – nem igazán hívhatunk valakit Pilates oktatónak. Ha tetszik, ha nem …

A lelkiismeretem és a felelősségérzetem íratta le mindezt velem.

(Mert amúgy mindenki azt csinál, amit akar. Viszont minden tettnek következménye van …)

Az információ hatalom – erről pedig mindenképp hasznos tudnod.

Továbbra is, Pilatesre fel – de a Joseph Pilates-félére!

Ha hasznosnak érzed ezt az írást, küldesz nekem egy 🌞-t, kérlek?

Sok puszi: Ági 🧡

Ui.: A képeken a jelenleg zajló képzésünk Edzőcsapata. Szeptemberben kezdtünk – a vizsgára januárban fog sor kerülni. És ez még “csak” az 1-es szintű tanfolyamunk … (3 van belőle)

Uui.: Ha szeretnél a klasszikus Pilates vonulatot követve tornázni, tarts velünk november 30-tól vadonatúj, 7-napos programunkban. Amely segíti az adventi ráhangolódást és egy Téged szolgáló, új napi rutin megalkotását és megszilárdítását! Szeretettel várunk: https://agipilates.hu/step/fontos-vagyok/

Még ezek is érdekelhetnek

Keresés

2 Responses

  1. Ágikám, tökéletesen egyetértek veled. a hideg is kiráz a gyorstalpalóktól, akik komolyan !!!!! úgy gondolják hogy kettő nap alatt annnyi ismeretet szereznek mint más komoly időráfordítással évekig tanul és vizsgázik majd folyamatosan továbbképzi magát, MERT Ő FELELŐSSÉGTELJES, és nem a hullámra ült fel most hirtelen.Nem is lenne szabad így embereket tulajdonképpen megtéveszteni. NEM IS HALLOTTAK A HOLISZTIKUS SZEMLÉLETRŐL…. SZÖRNYŰ. az én példám: szakács szakmunkás voltam—-most nyugdíjas—-volt egy kollegám aki gyorstalpalón végezte el—–nem is értem——- egy munkahelyen dolgoztunk ugyanannyi bérért és tőlem a sokszorosát várták el . borzasztó volt látni a szerencsétlenkedését. el is jöttem hamarosan nem pont emiatt de a főnök szerepe benne volt.

  2. Napocska – muszáj kitartani a szakmaiság mellett, mindegy, melyik szakmáról van szó!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük